Македонија 04. февруари 2019. / 13:20

Замрзнати сметките и имотот на осомничените министри за земјоделство

Замрзнати сметките и имотот на осомничените министри за земјоделство

Судот им ги замрзна сметките и имотот на осомничените министри за земјоделство на барање на Обвинителството за гонење за организиран криминал и корупција. Поранешните министри Михаил Цветков и Христијан Делев завршија во притвор, а ексминистерот Ацо Спасеновски поради нарушено здравје е во куќен притвор.

За Љупчо Димовски во текот на неделата ќе биде одржано рочиште за притвор, ако Собранието му го одземе имунитетот.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага против нив постои основано сомнение дека сториле кривично дело ,,злоупотреба на службената положба и овластувањето при јавни набавки”.

Тие се осомничени дека во својство на министри за земјоделство, шумарство и водостопанство и нивни заменици во одреден период склучувале договори за закуп на земјоделско земјиште, кои не ги раскинувале иако закупувачите не го плаќале надоместокот за закуп. Станува збор за досега утврдени 584 договори за закуп на земјоделско земјиште на разни локации во државата. На овој начин му била предизвикана штета на буџетот на Република Македонија во износ од 88.467.607 денари (над 1,4 милион евра).