Македонија 20. ноември 2020. / 21:25

За 24 часа починаа 39 лица, нови 1.237 заболени со Ковид 19

За 24 часа починаа 39 лица, нови 1.237 заболени со Ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 .

Во: Скопје-506, Куманово-34, Штип-55, Прилеп-91, Тетово-51, Струга-31, Велес-67, Битола-30, Охрид-26, Кавадарци-31, Гостивар-75, Гевгелија-23, Струмица-38, Крива Паланка-8, Радовиш-11, Крушево-12, Кочани-15, Пробиштип-3, Демир Хисар-7, Македонски Брод-4, Берово-1, Валандово-6, Виница-3, Делчево-2, Кратово-5, Свети Николе-24, Кичево-36, Ресен-13, Неготино-29.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 748 оздравени пациенти од: Скопје-284, Куманово-49, Штип-32, Прилеп-61, Тетово-69, Струга-5, Велес-51, Битола-28, Охрид-13, Кавадарци-14, Гостивар-35, Гевгелија-12, Струмица-25, Крива Паланка-7, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-15, Пробиштип-8, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Берово-4, Валандово-3, Делчево-5, Свети Николе-8, Кичево-1, Ресен-1, Неготино-5.

Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г), пет од Битола (68, 65, 44, 76 и 69г), двајца од Охрид (54 и 63г), шест пациенти од Струмица (72, 85, 71, 54, 77 и 71г), еден од Крушево (44г), еден од Кочани (67г), еден од Кичево (67г) и еден пациент од Неготино (67г). Oд нив еден е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 52449, бројката на оздравени пациенти е 30952, на починати е 1462, а бројот на активни случаи изнесува 20035. Од вчера се регистрира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 23069, активни 9692

• Куманово 3308, активни 910

• Дебар 421, активни 86

• Штип 2352, активни 525

• Прилеп 2471, активни 997

• Тетово 3372, активни 960

• Струга 1212, активни 365

• Велес 1654, активни 761

• Битола 1609, активни 784

• Охрид 1324, активни 576

• Кавадарци 1000, активни 429

• Гостивар 1981, активни 667

• Гевгелија 621, активни 219 (39 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 114 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1492, активни 585

• Крива Паланка 373, активни 119

• Радовиш 374, активни 123

• Крушево 100, активни 65

• Кочани 1098, активни 315

• Пробиштип 304, активни 67

• Демир Хисар 165, активни 73

• Македонски Брод 139, активни 28

• Пехчево 94, активни 31

• Берово 308, активни 81

• Валандово 165, активни 54

• Виница 325, активни 163

• Делчево 376, активни 163 (101 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 142, активни 80

• Свети Николе 730, активни 233

• Кичево 1059, активни 460

• Ресен 382, активни 150

• Неготино 429, активни 274 (44 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3200 теста се преку: ИЈЗ-943, ЦЈЗ Скопје-79, Авицена-401, Биотек-317, МАНУ -221, Жан Митрев (Филип Втори)-253, Систина со PCR метода -265, лабораторија Лаор –34, Судска медицина-6, ЦЈЗ Битола-43, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-51, Ремедика-31, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -550, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 306.481 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 607

• Гази Баба – 1437

• Аеродром -1410

• Карпош – 1201

• Центар – 1175

• Кисела Вода – 1195

• Ѓорче Петров – 791

• Бутел – 534

• Шуто Оризари – 165

• Студеничани – 51

• Сарај – 139

• Арачиново -34

• Илинден – 249

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 106

• Петровец –117

• Зелениково -68

• Странец – 171

• Нераспределен- 179