Македонија 14. септември 2019. / 16:56

Советот на јавни обвинители вечерва ќе постапува по одлуката на Собранието во врска со Јанева

Советот на јавни обвинители вечерва ќе постапува по одлуката на Собранието во врска со Јанева

Вечерва Советот на јавни обвинители ќе постапува според одлуката на Собранието, која веднаш по гласањето им ја испратил собранискиот спикер Талат Џафери.

Советот на јавни обвинители ќе треба да и ја одземе функцијата на досегашната шефица на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, која е во притвор во Шутка поради нестручно и невнимателно работење во случајот „Рекет“, каде е третоосомничена.

Во текот на денот, пратениците гласаа за да се разреши Јанева и тоа едногласно, со 102 гласа за и без ниту еден против или воздражани.