Македонија 24. јули 2020. / 14:12

Шест починати и 129 нови позитивни на Ковид-19 за 24 часа во Македонија

Шест починати и 129 нови позитивни на Ковид-19 за 24 часа во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 1535 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на Ковид-19.

По градови распределбата на новозаболените е следна:

-Скопје 45
-Куманово 7
-Дебар 1
-Штип 25
-Прилеп 4
-Тетово 9
-Струга 5
-Битола 6
-Охрид 3
-Кавадарци 1
-Гостивар 9
-Кочани 3
-Демир Хисар 1
-Делчево 1
-Свети Николе 3
-Кичево 6

Починати се шест лица, пет пациенти од Скопје и еден од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 109 оздравени пациенти од:

-Скопје 60
-Куманово 7
-Штип 16
-Прилеп 1
-Тетово 12
-Велес 4
-Кавадарци 2
-Гостивар 6
-Виница 1

Досега во земјата се направени вкупно 92.550 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9.797, бројката на оздравени пациенти е 5.254, на починати е 451, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.092.