Македонија 12. јули 2020. / 17:18

Шест нови починати и 136 заразени од Ковид-19 за 24 часа во Македонија

Шест нови починати и 136 заразени од Ковид-19 за 24 часа во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на Ковид-19 во:

-Скопје 46
-Куманово 6
-Дебар 7
-Штип 14
-Прилеп 1
-Тетово 12
-Струга 9
-Велес 1
-Охрид 2
-Гостивар 13
-Струмица 2
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Кратово 1
-Свети Николе 5
-Кичево 4
-Ресен 4

Во истиот период починати се шест лица, двајца пациенти од Скопје, двајца пациенти од Струга, еден од Куманово и еден од Гостивар.

Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.111, бројката на починати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.526.