Македонија 31. март 2020. / 09:18

Седница на Советот за безбедност за состојбата со епидемијата на корона вирус во Македонија

Седница на Советот за безбедност за состојбата со епидемијата на корона вирус во Македонија

Во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски денеска ќе биде одржана седница на Советот за безбедност на Република Македонија.

Како што соопштија од кабинетот на шефот на државата, покрај постојаните членови на Советот, на покана на претседателот Пендаровски, на седницата ќе присуствуваат и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, директорот на Агенцијата за разузнавање, Еролд Муслиу, директорот на Агенцијата за национална безбедност, Виктор Димовски, гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања, Мила Царовска, министерот за здравство, Венко Филипче и министерката за финансии, Нина Ангеловска.

По завршувањето на седницата, претседателот Стево Пендаровски ќе даде изјава за јавноста, која ќе биде пренесувана на Фејсбук страницата на претседателот и на ЈуТјуб каналот.