Македонија 30. март 2020. / 14:49

Седми починат пациент, 26 нови заразени со корона вирус

Седми починат пациент, 26 нови заразени со корона вирус

Утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на 79 години, од Дебар. Пациентот е дијагностициран позитивен на Ковид-19 на 23 март, а со влошена здравствена состојба хоспитализиран на клиниката во Скопје на 25 март.

Како што информираат од Министерството за здравство, во изминатите 24 часа се регистрирани 26 нови случаи на корона вирус во земјата.

Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во земјата до денеска во 12.00 часот изнесува 285 лица.

Денеска од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се испишани 9 пациенти (8 од Дебар и 1 од Скопје) кои на два контролни теста на Ковид-19 имаа негативен резултат. Нивната здравствена состојба е добра и тие заминаа дома.