Македонија 07. август 2020. / 15:59

Поделба во СДСМ за коалициите: Шекеринска “За” , Спасовски “Против” коалицијата со ДУИ

Поделба во СДСМ за коалициите: Шекеринска “За” , Спасовски “Против” коалицијата со ДУИ

Од крајот на изборите до формирањето на владејачката коалиција е периодот што создава разновидни реални и невистинити вести поврзани со партиите кои ќе ја формираат власта, а овој феномен се чини дека се случува во многу земји во светот и не само кај нас, пишува Журнал.мк.

Токму од оваа причина, во времето кога Албанците ја бараат функцијата премиер и поточно Демократската Унија на Али Ахмети, на онлајн медиумите се објавуваат вести кои може да бидат вистинити, но во повеќето случаи се „спинуваат“ гласини од внатрешен политички ривал за тоа кој ќе седне на фотељата на претседателот на Собранието.

Собранието ги верификуваше мандатите, но сè уште не го избра претседателот, така што едно од најистакнатите имиња што се споменува медумите и што може да седне на местото на Талат Џафери, е заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, како прва жена што најверојатно се очекува да стане претседател на парламентот во Македонија.

Журнал го контактираше СДСМ за ова, но од оваа партија ниту ги демантираат, ниту ги потврдуваат објавените информации.Како и да е, со преземањето на оваа функција од страна на СДСМ на Заев, се поставува прашањето од која функција можат да имаат корист Албанците ако не таа на спикерот?

Сомнежите за веродостојноста на вестите што се објавуваат деновиве произлегуваат од фактот дека во партијата на Заев веќе има некои струи кои се за и против продолжување на соработката со Демократската унија за интеграција. Извори во рамките на СДСМ, велат дека Радмила Шекеринска е ЗА за Коалиција со Демократскиот сојуз, додека техничкиот премиер Спасовски е против, пишува Журнал.мк.