Македонија 03. март 2021. / 15:11

Починаа пет лица, регистрирани 807 нови случаи на Ковид-19

Починаа пет лица, регистрирани 807 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.312 тестирања, а регистрирани се 807 нови случаи на ковид-19.

Новите случаи по градови се регистрирани во: Скопје – 359, Куманово и Охрид – по 38, Кавадарци, Струмица и Неготино – по 36, Гевгелија – 35, Тетово и Прилеп – по 34, Гостивар – 29, Битола – 25, Велес – 24, Крива Паланка – 12, Кочани и Крушево – по 11, Ресен – 6, Струга, Кичево и Валандово – по 5, Пробиштип и Богданци – по 4, Штип, Дебар, Берово и Демир Хисар – по 3, Делчево и Радовиш – по 2, Свети Николе, Виница, Кратово и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 314 оздравени пациенти од:

Скопје – 135, Кавадарци – 61, Прилеп – 41, Неготино -16, Куманово – 12, Тетово – 11, Велес – 7, Гостивар и Кратово – по 5, Штип и Битола – по 4, Гевгелија – 3, Ресен и Пробиштип – по 2, Охрид, Кочани, Радовиш, Берово, Виница и Крушево – по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (80г,74г,68г,65г) и 1 пациент од Штип (81г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3312 тестови преку: ИЈЗ-755, ЦЈЗ Скопје-87, Авицена-291, Биотек-248, Жан Митрев (Филип Втори)-170, Систина-273, лабораторија Лаор–265, МАНУ-0, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-103, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-66, Ремедика-32, лабораторија болница Козле-19, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 990, УК Пулмологија со алергологија–3, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 530.182 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 104.548, бројката на оздравени пациенти е 92.189, на починати е 3.156, а бројот на активни случаи изнесува 9.203.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 359, активни 4145

Куманово 38, активни 338

Тетово 34, активни 323

Прилеп 34, активни 643

Гостивар 29, активни 184

Штип 3, активни 121

Велес 24, активни 278

Битола 25, активни 209

Кавадарци 36, активни 604

Охрид 38, активни 475

Струмица 36, активни 220

Струга 5, активни 190

Кочани 11, активни 91

Кичево 5, активни 74

Неготино 36, активни 264

Гевгелија 35, активни 223

Свети Николе 1, активни 26

Крива Паланка 12, активни 114

Ресен 6, активни 65

Дебар 3, активни 43

Делчево 2, активни 184

Радовиш 2, активни 23

Берово 3, активни 32

Пробиштип 4, активни 32

Виница 1, активни 27

Валандово 5, активни 32

Крушево 11, активни 85

Кратово 1, активни 28

Богданци 4, активни 51

Демир Хисар 3, активни 23

Македонски Брод, активни 8

Демир Капија 1, активни 40

Македонска Каменица, активни 3

Пехчево, активни 4

Дојран, активни 1