Македонија 01. март 2021. / 15:36

Починаа седум лица, регистрирани се нови 234 заболени од Ковид-19

Починаа седум лица, регистрирани се нови 234 заболени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1 208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19.

Новозаболените по градови се: Скопје – 99, Прилеп – 26, Кавадарци – 19, Куманово – 17, Струмица – 15, Неготино – 9, Тетово и Кочани – по 7, Гостивар – 6, Штип и Велес – по 5, Охрид и Гевгелија – по 4, Струга – 3, Виница – 2, Битола, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Берово и Пробиштип – по 1.

Регистрирани се 274 оздравени пациенти од: Скопје – 138, Кавадарци – 33, Неготино – 19, Велес – 10, Крива Паланка и Ресен – по 8, Штип – 7, Куманово – 6, Тетово, Битола, Струмица, Делчево и Кратово – по 5, Гостивар, Гевгелија, Свети Николе и Валандово – по 3, Кочани, Кичево и Пробиштип – по 2, Берово и Богданци – по 1.

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (68г – странец хоспитализиран во Скопје, 86г), 2 пациенти од Крушево (71г,71г), и по еден пациент од Тетово (62г), Прилеп (85г) и Пробиштип (71г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 1 208 тестови преку: ИЈЗ-309, ЦЈЗ Скопје – 58, Авицена – 0, Биотек – 161, Жан Митрев (Филип Втори) – 152, Систина – 257, Лаор – 0, МАНУ – 0, Судска медицина – 0, ЦЈЗ Битола – 0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 2, ГАК – 0, Синлаб – 0, Ремедика – 0, ИБЗД Козле – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 269, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември – 0, лаборатории од странство – 0.

Досега во земјата се направени вкупно 523 726 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.020, бројката на оздравени пациенти е 91 507, на починати е 3 144, а бројот на активни случаи изнесува 8 369.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 45070, активни 3719
Куманово 5605, активни 290
Тетово 5471, активни 292
Прилеп 5431, активни 658
Гостивар 3795, активни 154
Штип 3665, активни 121
Велес 3459, активни 257
Битола 3441, активни 181
Кавадарци 3405, активни 604
Охрид 3257, активни 440
Струмица 2728, активни 185
Струга 2417, активни 190
Кочани 1829, активни 74
Кичево 1778, активни 70
Неготино 1253, активни 217
Гевгелија 1224, активни 186
Свети Николе 1109, активни 23
Крива Паланка 837, активни 83
Ресен 813, активни 61
Дебар 795, активни 44
Радовиш 744, активни 25
Делчево 745, активни 185
Берово 643, активни 25
Пробиштип 545, активни 24
Виница 523, активни 25
Валандово 368, активни 27
Крушево 284, активни 71
Кратово 277, активни 29
Богданци 275, активни 46
Демир Хисар 266, активни 15
Македонски Брод 252, активни 7
Демир Капија 242, активни 32
Македонска Каменица 193, активни 3
Пехчево 186, активни 4
Дојран 95, активни 2