Македонија 21. февруари 2021. / 15:00

Починаа 16 лица, нови 254 случаи на заразени со Ковид-19

Починаа 16 лица, нови 254 случаи на заразени со Ковид-19

Денешната статистика објавена од Министерството за здравство по однос на состојбата со коронова вирусот во земјава кажува дека во последните 24 часа од направени 2.160 тестирања, регистрирани се 254 нови случаи на Ковид-19, од кои најголемиот број во Скопје, Прилеп и Охрид. Починати се 16, а оздравени 151 пациент.

Министерството за здравство соопшти дека се регистрирани се 151 оздравени пациенти (Скопје – 86, Велес – 17, Прилеп – 15). Пријавени се вкупно 16 починати лица. Починати се петмина пациенти од Прилеп (83, 75, 75, 73, 49), тројца пациенти од Охрид (85, 83, 77), двајца пациенти од Скопје (78, 62).

Направени се 2.160 тестови преку: ИЈЗ-521, ЦЈЗ Скопје-45, Авицена-274, Биотек-263, Жан Митрев (Филип Втори)-137, Систина-234, Лаор–316, МАНУ-0, Судска медицина-3, ЦЈЗ Битола-100, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-75, Ремедика-0, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 190, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 502.711 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.285, бројката на оздравени пациенти е 89.400, на починати е 3.063, а бројот на активни случаи изнесува 6.822.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 43342, активни 2973

Куманово 5451, активни 213

Тетово 5343, активни 234

Прилеп 5111, активни 483

Гостивар 3730, активни 122

Штип 3606, активни 98

Битола 3366, активни 140

Велес 3355, активни 227

Охрид 3131, активни 402

Кавадарци 3110, активни 486

Струмица 2661, активни 159

Струга 2355, активни 176

Кочани 1785, активни 48

Кичево 1758, активни 61

Гевгелија 1129, активни 134

Неготино 1112, активни 132

Свети Николе 1100, активни 24

Ресен 795, активни 68

Дебар 788, активни 43

Крива Паланка 785, активни 53

Радовиш 743, активни 40

Делчево 723, активни 233

Берово 634, активни 32

Пробиштип 530, активни 23

Виница 511, активни 22

Валандово 351, активни 23

Кратово 266, активни 33

Демир Хисар 258, активни 13

Крушево 253, активни 48

Македонски Брод 251, активни 7

Богданци 246, активни 22

Демир Капија 234, активни 33

Македонска Каменица 193, активни 5

Пехчево 184, активни 3

Дојран 95, активни 9

Вкупно 99285, активни 6822