Македонија 17. април 2018. / 15:24

По тешките обвинувања, СДСМ откри каде се транскриптите за Монструм

По тешките обвинувања, СДСМ откри каде се транскриптите за Монструм

Владејачката партија во изјава за Лидер одговори на обвинувањата на Горан Наќевски, татко на Александар кој заедно со уште четворица пред шест години беше убиен кај Смилковското езеро, на денешното рочиште за случајот Монструм.

Наќевски побара од судот да изврши претрес во СДСМ затоа што премиерот Заев му покажал транскипт за разговор на еден од обвинетите во Монструм со Невзат Бејта од ДУИ. На ова, владејачката партија во изјава за Лидер вели дека транскриптите се во Специјалното Јавно Обвинителство.

– На 30.12.2015 година Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги предаде на Специјалното јавно обвинителство. За случајот „Монструм“ надлежни се правосудните органи во Република Македонија. Очекуваме дека преку еден транспарентен процес ќе се затворат сите прашања. – велат од СДСМ за Лидер.

Инаку Наќевски побара од судот јавно да се објави чии се петте телефонски броеви кои се заведени како државна тајна, а комуницирале со сега обвинетите во случајот Монструм.

-На една од средбите, сегашниот премиер Зоран Заев ни кажа дека тие броеви се на пет функционери од ДУИ, а ни покажа и транскрипт од разговор воден помеѓу потпретседателот на ДУИ, Невзат Бејта со обвинетиот Фејзи Азири. Не ни ги даде транскриптите бидејќи ни рече дека ќе сторел кривично дело, но затоа бараме од судот да изврши претрес во СДСМ и да ги одземе овие документи. Бараме и Заев, ако треба и стражарно да се донесе во судница, па тука да се соочи со сите родители за да видите дека ја зборуваме вистината. Исто така, Заев ни рече дека Опел Омегата, или возилото со кое се превезувале извршителите е на МВР. Заев не ни исполни многу ветувања, ни ветуваше дека ќе се дознае вистината, но тоа не се случи. Тој со доказите што ги поседува манипулира и уценува – истакна Наќевски пред судот.