Македонија 20. септември 2020. / 15:33

МПЦ го поздрави писмото на Пендаровски до Вартоломеј

МПЦ го поздрави писмото на Пендаровски до Вартоломеј

Вистинси потег во вистинско време, го оцени Македонската православна црква – Охридска Аехиепископија писмото кое македонскиот претседател Стево Пендаровски му го испрати на вселенскиот партијарх Вартоломеј преку кое индиректно побара признавање на автокефалноста и устоличување на статусот на МПЦ-ОА.

Овој потег позитивно го искоментирал Отец Тимотеј, митрополитот дебарско-кичевски, кој дополнил дека Вартоломеј во Цариград заговара средба на претставници од СПЦ и МПЦ кога ќе се создадат услови за тоа јиу сега ги нема поради коронавирусот, јави Канал 5 во вестите.

Тимотеј рекол дека и сега се воделе онлајн конференции , но деталите се чуваат во тајност

Претходно годинава кај Вартоломеј гости беа премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.