Македонија 19. февруари 2020. / 10:42

Милошоски и предаде на Русковска аудио запис за Меѓународниот сојуз на Боки 13

Милошоски и предаде на Русковска аудио запис за Меѓународниот сојуз на Боки 13
фото- Локално

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, како што најави на својот ФБ профил, утрово на средба со шефицата на Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, и ги предал аудио записите, што ги објавуваше во Собранието на седница на Комисијата за европски прашања.

Одговарајќи на новинарско прашање дали ќе го предаде и разговорот, што сакаше да го објави на пленарна седница на Собранието, а за тоа не доби дозвола од спикерот Талат Џафери, Милошоски рече:

-Дадов се што имам, ако добијам други материјали, ќе ги доставам и тие.

Тој додаде дека е направен уреден запис и оти обвинителката рекла дека ќе го вметне како доказ во обвинението за Меѓународниот сојуз.

-Ова дава сомнеж дека Зоран Заев знаел како се финансирал Сојузот, а помагал и при финансирање на 1ТВ, рече Милошоски.