Македонија 09. август 2019. / 21:42

Миле Јанакиевски е пуштен во домашен притвор

Миле Јанакиевски е пуштен во домашен притвор

Поранешниот министер за транспорт и врски од владата на Груевски, Миле Јанакиевски, е пуштен во домашен притвор. Апелација вчера на јавна седница ја разгледувала жалбата на одбраната на екс-министерот, и одлучила мерката притвор да се замени со куќен притвор.

За потсетување, Јанакиевски беше приведен на 29. јуни заедно со седум други лица за случајот “Шпански скали”. Долго штрајкуваше со глад, но по препорака на лекар го прекина штрајкот. Беше однесен и во болница.

Тие се осомничени за злоупотреба на службена должност за договори за продавање на државно земјиште во центарот на Скопје за таканаречените „Шпански скали“ проект кој требаше да биде дел од Скопје 2014.