Македонија 01. декември 2019. / 14:44

Темата со амнестија се враќа како бумеранг, дали Заев ќе прифати да не се занимава со политика

Темата со амнестија се враќа како бумеранг, дали Заев ќе прифати да не се занимава со политика

„Заев и СДСМ ја наметнуваат темата за Уставен суд, затоа што прават подготовка на терен за некоја идна аболиција на Заевци и луѓето од власта која треба да се испорача од Пендаровски, порача на прес конференција лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски.

Според него, оваа е тема која ислучиво му одговара на Заев и СДСМ, за како што вели, за да се вратат старите теми и да не се одговара за актуелните скандали. Да се разбуди чувство и сентимент кај оние кои бараа правда, а сега гледаат дека никако не може да ја добијат со оваа власт, или што би се рекло нема правда, нема мир.

Темата со амнестијата личи на  местенка од власта, наметната со типично удбашки методи.

– Ова тука не е политика, туку валкана игра на шака криминалци, и разно разни провладини организации кои свесно или несвесно се налепија на оваа измама. И секој кој има дилеми нека се запраша една едноставна работа, како е можно Уставниот суд да не изгласа и расправа за ниту една иницијатива поврзана со СЈО, или како е можно цели три години оваа инцијатива да се држи во фиока, а токму сега на неколку месеци пред избори, во време кога власта е жива фатена во скандали и криминалии сето ова да стане тема во јавноста и да се стави на дневен ред, рече Мицкоски.

Тој побара да се отвори дебата во која ќе се консултира правната фела и да се донесат решенија во насока на забрана на аболиција на лица кои се занимавале со политика, бидејќи, како што кажа, уште во 2008-та година и случајот „Глобал“ се покажа дека правдата кај нас се изигрува преку несовесно давање на амнестија.