Македонија 06. март 2021. / 13:12

Мицкоски: Важно е да направиме техничка влада која ќе подготви терен за фер избори

Мицкоски: Важно е да направиме техничка влада која ќе подготви терен за фер избори

Пред крајот на февруари, после бегството на Сашо Мијалков лидерот на ВМРО ДПМНЕ, истакна дека договореното бегство е капката која ја прелила чашата на трпението и недостоинствениот живот на граѓаните, па порача дека е време за техничка влада.

Потребна е оставка на целата Влада и формирање експертска влада, порача тогаш Мицкоски.

-Важно е да направиме техничка влада која ќе подготви терен за фер избори. Да избереме влада на чест, која ќе обезбеди тоа што овие мафијаши не можат, а тоа е достоинствен живот, рече Мицкоски.

Во таа прилика тој нагласи дека додека МВР пишува казни на народот и секое утро се фали колку казни напишале за неносење маски, додека вистинските криминалци и мафијаши слободно се шетаат.

Формирањето на техничка влада е предлогот кој сега после десетина дена, Зоран Заев го прифаќа како опција.