Македонија 14. март 2020. / 12:52

Корона вирусот ги прекинува активностите на политичките партии до 22 март

Корона вирусот ги прекинува активностите на политичките партии до 22 март

Техничкиот премиер Оливер Спасовски соопшти дека разговарал со лидерите на политичките партии при што се договориле до 22 март да има мораториум на сите активности имајќи ги предвид претстојните избори закажани за 12 април.

Утрово искомуницирав со сите претседатели на партии и ме информираа дека се ставени во мораториуми сите активности на политичките партии и тоа е добра порака дека за сите нас здравјето на граѓаните и поважно од што било друго. Тоа ќе трае до 22 март – изјави на прес-конференција Спасовски.

Како што кажа Спасовски, разговарал со лидерите на СДСМ Зоран Заев, на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на ДУИ Али Ахмети, на Алијансата на Албанците Зијдаин Села, на Беса Биљал Касами…

Според Спасовски, најсилната порака до граѓаните во овој момент треба да ја пратат политичките субјекти.