Македонија 11. јануари 2019. / 14:53

Јункер им порача на пратениците да гласаат за промена на уставното име

Јункер им порача на пратениците да гласаат за промена на уставното име

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска од Букурешт ги повика пратениците во Скопје и Атина да го направат она што е потребно со надеж дека ќе гласаат за измените на Уставот во согласност со Преспанскиот договор, како и за негова ратификација.

Јункер истакна дека е импресиониран од храброста на двете земји и изрази желба овој процес да биде успешен.

-Премиерот Зоран Заев и Алексис Ципрас, исто така, ги поттикнаа двете страни да го направат она што е потребно за историјата – рече тој.

Ова е пораката на Јункер на двете страни пред очекуваното гласање во македонското Собрание за уставните измени во согласност со Преспанскиот договор. Потребно е двотретинско мнозинство од вкупно 120 пратеници за финализирање на амандманите.

Договорот за името чија судбина е неизвесна, според Јункер, дури и во Грција е историска, бидејќи решава 20-годишен конфликт што го попречува патот на Македонија кон ЕУ и НАТО-алијансата.

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска во Букурешт истакна дека овој дел од Европа припаѓа во ЕУ и дека оваа изјава, исто така, треба да се спроведе во пракса. Тој, исто така, се надева на успешен исход на овој процес.