Македонија 21. ноември 2020. / 14:00

Инцидент во Кочани: Група Роми тепаат полицајци

Инцидент во Кочани: Група Роми тепаат полицајци

На социјалните мрежи се појави видео сминка од тепачка меѓу Роми и полицајци. Неколку полицајци физички биле нападнати од група Роми додека ги извршувале службените задачи. По нападот лицата биле лишени од слобода, а против нив е поднесена соодветна пријава.

-На 12.11.2020 во 15.15 часот полициски службеници од Полициската станица Кочани ги лишиле од слобода Џ.Б.(31), С.А.(31) и Р.А.(44) сите од Кочани, затоа што околу 11.20 часот во градскиот пазар во Кочани физички нападнале полициски службеници додека извршувале службени задачи. Против лицата се поднесена соодветни пријави, велат од МВР.