Некатегоризирано 01. август 2020. / 20:16

Група од 59 мигранти избегале од спортска сала во Шпанија каде биле задржани во карантин

Група од 59 мигранти избегале од спортска сала во Шпанија каде биле задржани во карантин

Група од 59 мигранти избегале од спортска сала во Шпанија, каде биле задржани во карантин, бидејќи било утврдено дека биле во контакт со лица заразени со коронавирусот, јавија денеска шпанските медиуми.

Властите во југоисточниот шпански регион Мурсија соопштија дека на мигрантите им бил одреден карантин од 14 дена во спортска сала во близина на градот Картагена, пишува „Ла Вердад”.

Полицијата досега успеала да пронајде и да врати во карантин 15 избегани мигранти.