Македонија 14. февруари 2020. / 12:38

Дескоска нема да го образложува законот за обвинителство: Сака да заштеди време

Дескоска нема да го образложува законот за обвинителство: Сака да заштеди време

Министерката за правда, Рената Дескоска не излезе на говорница за да го образложи предлог законот за јавнот обвинителство за да се скрати времето за негово донесување, откако собранискиот спикер Талат Џафери ја повика на собраниската говорница.

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски ја обвини министерката дека бега од дебата и дека е срамно да не го образложи законот за кој постојано бара мнозинство. По негово барање, спобранискиот спикер, Талат Џафери побара пауза од еден час.

Очигледна е намерата на некои политички партии да го #опструираат процесот на носење на Законот за јавно #обвинителство. Очигледно е дека дел од стратегијата на ВМРО-ДПМНЕ е меѓу другото триесеттина од нив да се јават за реплики на мојот говор и тоа би значело дополнителни 2,5 до три часа со реплики и контрареплики. Затоа одлучивме ниту јас, ниту другите пријавени пратеници од СДСМ и коалицијата да не се јавуваме за збор, со што заштедуваме најмалку осум часа дебата по нашите говори, објави министерката за правда Рената Дескоска на својот Фејсбук профил.

Во објавата таа додава дека координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, самиот од говорницата свесно или несвесно признал дека најмалку месец дена веќе го објаснувам и бранам законот во јавност.

-Значи, на сите им е јасно кои се последиците од овој закон, а најмногу на осомничените и обвинетите за криминал и корупција, па затоа е #паниката и ваквите бурни реакции на одредени политички партии. Кога не им успеа планот да го “трошат” времето со реплики на мојот говор и говорот на пратениците на власта, пробуваат да “купат” време со еден час пауза, наведува Дескоска на „Фејсбук“.