Македонија 25. јануари 2019. / 15:34

Ципрас: Денес се роди Северна Македонија

Ципрас: Денес се роди Северна Македонија

Kусо по соопштувањето на резултатите и зеленото светло од грчкиот Парламент за Договорот од Преспа, премиерот на Грција, Алексис Ципрас, на неговиот официјален Твитер профил напиша: “Северна Македонија, која се роди денес ќе биде земја пријател”. Тој додаде дека денес е историски ден, денес „се пишува нова страница за Балканот“, јави дописничката на МИА од Атина.

-Следните генерации и во двете земји им должат благодарност на пратениците кои со храброст и смелост ги поставија темелите за иднина на мир, солидарноста и хармоничен соживот меѓу двата народи. Северна Македонија која што се роди денес ќе биде земја пријател. Сојузник и поддржувач на Грција во нејзините напори за безбедност, стабилност и заеднички развој во регионот, напиша грчкиот премиер.

Алексис Ципрас на почетокот од твитот напиша дека Грција денес заштитува значаен дел од нејзината историја, од културното наследство и античката грчка историја.