Македонија 14. септември 2020. / 16:42

Арсовски: Отворените листи и една изборна единица солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик

Арсовски: Отворените листи и една изборна единица солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик

Оние кои буквално го разораа судството, не може да ја вратат довербата во судството кај граѓаните, рече портпролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на денешната прес-конференција.

После 4 години власт ниту еден случај за кои тие самите велеа дека е криминален има правна разрешница, но затоа имама десетици други нови случаеви каде криминалот на власта е толериран. Нема да зборуваме за претходните 4 години колку што е на власт Заев и СДСМ, туку ќе зборуваме за месец и половина колку што е новиот мандат на старата криминална влада на Заев, додаде тој.

Арсовски потенцираше дека за само месец и половина се случи, да пропадне Еуростандард банка, афера тешка 200 милиони евра, а парите да отидат во џебот на струмички фирми блиски до Заеви, се случи афера со панамски пари за бизнис зделки помеѓу Зоран Заев и бизнисменот Дака Давидовиќ за нови 2.000 станови во Тетово, се случија нови седумнаесет катници за развој на урбаната мафија во скопската населба Ѓорче Петров, се случи поскапата струја чиј профит се одлева во една струмичка компанија за обезбедување, или фактот што партиската маша на Зоран Заев, Марко Бислимоски спротивно на закон е првиот човек на Регулаторната комисија.

Во однос на предлозите на Маричиќ за една изборна единица и отворени листи треба и официјално да соопштат дали тоа е нивниот конечен став со оглед на тоа што во минатото повеќе работи беа договорени во таа насока, па потоа се предомислија и го променија мислењето. Таквата тргни – застани политика говори за нивниот пазарџиски менталитет, додаде портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.

Партијата смета дека отворените листи и една изборна единица преставува солидна основа за разговори за промена на Изборниот законик како и нашиот предлог локалните избори да се оддржат во еден изборен круг со цел да се заштедат пари на граѓаните во период на тешка економска криза и да се заштеди време во кое ќе се спроведе изборниот процес. Исто така, бараат, еднаш засекогаш да се регулира гласањето на дијаспората.