Македонија 12. ноември 2020. / 17:53

Aхмети ќе ја финансира одбраната на ексофицерите на ОВК во Хаг

Aхмети ќе ја финансира одбраната на ексофицерите на ОВК во Хаг

Лидерот на ДУИ Али Ахмети финансиски ќе ја помогне одбраната на поранешните соборци и офицери на ОВК од војната во Косово, Хашим Тачи, Кадри Весели, Реџеп Селими и Јакуп Красниќи, а сега обвинети за воени злосторства пред судот во Хаг, потврди за „Плусинфо“ генералниот секретар на ДУИ и прв вицепремиер Артан Груби.

Засега нема информации дали некој друг од поранешните учесници од Македонија во војната во Косово ќе даде пари, само извесно е дека ексгенералот Гзим Острени сака, ама има мала пензија, па не може да им помогне на екссоборците.

Од ДУИ не откриваат колку пари Ахмети ќе донира за одбраната и дали евентуално ќе ги мобилизира екссоборците како и бизнисмени од Македонија да го одврзат ќесето за врвни адвокати да ги бранат Тачи, Весели, Селими и Красниќи во Хашкиот суд.

Повеќе на Плусинфо