Македонија 23. ноември 2020. / 23:45

Ахмети го откри Заев: Им дадовме понуда на Бугарите, чекаме да ја прифатат

Ахмети го откри Заев: Им дадовме понуда на Бугарите, чекаме да ја прифатат

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети вечерва е во „Клик Плус“ на ТВ21. На оваа емисија претседателот на најголемата албанска партија дебатираше на повеќе теми, а имаше коментар и околу ветото од Бугарија.

Ахмети истакна дека е задоволен од тоа како Владата е поставена околу надворешната политика, конкретно околу целата ситуација со Бугарија. Тој смета дека до Нова Година очекува бугарската страна да ја прифати понудата на премиерот Заев.

– Нашата влада има подготвено понуда за бугарската страна и во наредните денови треба да очекуваме каква реакција ќе имаме од Бугарија. Јас мислам дека добро работиме и се надевам на добар епилог до Нова Година, истакна Ахмети во вечерашното интервју.