Магазин 01. мај 2020. / 08:00

Времето денеска, сончево со услови за краткотраен дожд

Времето денеска, сончево со услови за краткотраен дожд

Времето во земјава ќе биде променливо облачно и малку потопло со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Претпладне ќе има повеќе сончеви периоди, а попладне со услови за појава на краткотраен пороен дожд, засилување на ветерот и појава на грмежи.

Утринската температура ќе се движи од 5 до 13, а дневната од  20 до 26 степени.

Во Скопје, Променливо облачно, претпладне со сончеви периоди, а попладне со услови за краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 24 степени.

Утринската температура ќе се спушти до 8, а дневната ќе достигне до 24 степени.

Во наредните денови не се очекува значителна промена на времето. Во попладневните часови наместа ќе биде нестабилно облачно со краткотраен локален дожд и ретки грмежи.