Магазин 18. февруари 2021. / 21:27

(ВО ЖИВО) Одбројувањето започна – Роверот на НАСА ќе слета на Марс

(ВО ЖИВО) Одбројувањето започна – Роверот на НАСА ќе слета на Марс

По седум месеци патување, роверот Perseverance (Упорност) на НАСА се подготвува да слета на Марс, што ќе биде почеток на повеќегодишно пребарување докази за древен микробиолошки живот на Црвената планета.

Мисијата „Марс 2020“, лансирана кон крајот на јули од Флорида, го вклучува најголемото возило некогаш испратено таму.

„Упорност“, најнапредното летало испратено во друг свет, е на пат кон кратерот Језеро, наречен по село во Босна и Херцеговина, каде што вечерва со посебна возбуда се следи слетувањето.

Базенот на кратерот широк 45 километри, сместен е во северната хемисфера на Марс. Се разгледуваше како место за слетување за претходните мисии, но се досега се сметаше дека ќе биде премногу тешко да се слета таму.

Инженерите од лабораторијата за реактивен погон на НАСА (JPL) во близина на Лос Анџелес се надеваат дека ќе добијат потврда за слетувањето и можеби првата фотографија на Марс во 21:55 часот по средноевропско време.

Што го прави теренот на езерото Кратер толку привлечен за научниците, а сепак толку непожелен за слетување?

„Полн е со работи што научниците би сакале да ги видат, но работи на кои не сакам да слетам“, им рече на новинарите Ал Сен, шеф на тимот за слетување и слетување на JPL.

Слегувањето на „Упорност“ на локацијата по поминати 293 милиони милји, е далеку од безбедно.

Вселенското летало со повеќе делови, кое влегува во Марсовата атмосфера со брзина од 12.000 милји на час, мора совршено да изврши комплексна серија на маневри и да забави при спуштањето и нежно да го постави роверот на неговите шест тркала.