Магазин 11. декември 2019. / 19:04

Внимавајте врне снег на овие патни правци

Внимавајте врне снег на овие патни правци

Сообраќајот на државните патишта низ земјава се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува во Крушево и на планинските премини Ѓавато и Плетвар.

Поради магла има намалена видливост од 20 до 30 метри кај село Гајре на патот кон Попова Шапка. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен, на граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

На патиштата низ речните долини и клисурите е можна од појава на одрони, посебно на делниците Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Виница-Берово и Кочани-Делчево.