Магазин 22. февруари 2020. / 15:39

(ВИДЕО) Легендарниот Ферари Ф40 вреден милион долари изгоре во Монако

(ВИДЕО) Легендарниот Ферари Ф40 вреден милион долари изгоре во Монако

Еден од омилените модели на Ферари, легендарниот Ф40, изгоре во Монте Карло во Монако.

Ф40 е на тесниот список на најважните патни автомобили Ферари досега произведени во фабриката во Маранел. Важноста на овој модел влијаеше врз неговата огромна вредност кај колекционерите, а се проценува на 1 милион долари.

За жал оваа седмица во Монте Карло се случи инцидент во кој се запали еден од примероците на Ферари Ф40 и речиси сосема изгоре.

Нема информации за причините за пожарот.