Магазин 08. декември 2020. / 18:07

Утре снег на планините, дожд на пониските места

Утре снег на планините, дожд на пониските места

Метеоролозите најавуваат дека во текот на утрешниот ден на повисоките планини ќе има врнежи од снег, додека на пониските места ќе има врнежи од дожд. На места, врнежите ќе бидат поројнисо над 20 литри на метар квадратен.

Од вечерните часови некаде во планинските региони ќе има услови за појава на замрзнат дожд. Ќе дува и умерен до засилен југоисточен ветер.

Минималната температура ќе се движи во интервал од 1 до 7 степени Целзиусови, а максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 13 степени Целзиусови.

Следните денови ќе преовладува умерено до значително облачно време со повремени врнежи од дожд, а на планините со повремен снег. Наутро ќе има услови за магла во котлините.