Магазин 28. јануари 2021. / 14:49

„Шестоседот“ на Попова Шапка утре за првпат во функција

„Шестоседот“ на Попова Шапка утре за првпат во функција

Од утре првпат за оваа сезона ја пуштаме со работа новата шестоседна жичница „Лајтнер“ во Ски-центарот „Попова Шапка“, а користењето на шестоседот на првиот ден на пуштањето е бесплатно за панорамски разглед за посетителите на Попова Шапка, информираат од „ЕЛЕМ Турс“, кој стопанисува со зимскиот центар.

– Станува збор за супермодерна жичница, единствена од ваков вид во земјава. Должината на трасата на жичницата е 1.510 метри, со максимален капацитет за транспорт од 2.400 скијачи на час. Шестоседната жичница е позиционирана на локацијата од Мал Јелак до врвот на ски-лифтот Ајдучка Рамнина (поранешно Ге). По трасата на новата жичница ќе се овозможат нови ски-патеки во должина од над три километри, велат од „ЕЛЕМ Турс“.

Останатите денови, додаваат, шестоседната жичница ќе работи редовно, како и останатите ски-лифтови и жичници од 9 до 15:30 часот. Цената за едно возење на шестоседната жичница од сабота е 150 денари. За сите билети во Ски-центарот се наплаќа повратна кауција во висина од 200 денари.

– Новата жичница со постојните ски-лифтови и жичници ќе овозможи подобар и побрз проток на скијачи и ќе понуди уште поатрактивни скијачки патеки. Со тоа, Ски-центарот „Попова Шапка“ и оваа сезона е вистинскиот избор за скијање и сноубординг и за сите кои уживаат во зимските спортови, порачуваат од ЕЛЕМ Турс и додаваат дека утре на пуштањето во работа на шестоседната жичница ќе присуствуваат министерот за економија Крешник Бектеши и управителот на „ЕЛЕМ Турс“, Адем Авзиу.