Магазин 31. мај 2020. / 22:37

Шефот на Роскосмос им честита на Спејс Екс и НАСА

Шефот на Роскосмос им честита на Спејс Екс и НАСА

Началникот на државната вселенска корпорација на Русија, Роскосмос, Дмитриј Рогозин, во неделата им честиташе на администраторот на НАСА, Џим Бриденштајн и основачот на вселенската станица Илон Маск, за успешното прицврстување на нивните вселенски летала со Меѓународната вселенска станица (ИСС).

Тој рече дека посакува „тимот на НАСА успешно да заврши со реконструкција на својот национален систем за вселенски транспорт“, и посочи дека би сакал понатаму да соработува со „SpaceX“.

Двајца астронаути на НАСА, Роберт Бхенкен и Даглас Харли успешно се вкотвија на Меѓународната вселенска станица порано во неделата и влегоа во вселенската станица.