Магазин 08. мај 2020. / 17:30

Првиот човек на Тесла за Европа ја напушта компанијата

Првиот човек на Тесла за Европа ја напушта компанијата

Европскиот шеф на Тесла, Саша Захнд ја напушта компанијата, се вели во извештајот на Менаџеркиот Магазин објавен во петокот.

Во извештајот се истакнува дека неименувани извори запознати со предметот велат дека Захнд решил да се повлече по помалку од една година на оваа позиција поради „споровите“ со извршниот директор Елон Маск.

Тесла не ги коментираше гласините.