Магазин 08. март 2021. / 07:55

Променливо облачно време, попладне со услови за дожд

Променливо облачно  време, попладне со услови за дожд

Времето претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаба магла по одделни котлини.

Попладне облачноста ќе се зголеми и на места ќе има услови за слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец. Минималната температура ќе биде од -5 до 3, а максималната од 10 до 15 степени.

Во Скопје претпладне ќе има слаба магла, а во текот на денот ќе биде променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 12 степени.

Утре и во среда ќе преовладува променливо облачно време со повремени локални врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места со повремен снег. Пообилни врнежи се очекуваат во северните делови од земјата. Потоа следува период на стабилно и потопло време.