Магазин 29. мај 2020. / 08:01

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне со услови за пороен дожд

Променливо облачно со сончеви периоди, попладне со услови за пороен дожд

Времето во земјава ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд. Попладне ќе има услови за изолирана појава на нестабилност со пороен дожд, појава на грмежи и засилување на ветерот.

Утринската температура се движи од 7 до 13, а дневната ќе биде од  17 до 24 степени Целзиусови.

УВ-индексот ќе изнесува 7.

Во Скопје ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со локални врнежи од дожд. Во попладневните часови на места ќе биде нестабилно со пороен дожд и појава на грмежи. Утринската температура се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 21 степен Целзиусов.