Магазин 13. јануари 2021. / 08:56

Променливо облачно со дожд, попладне на некои места и снег

Променливо облачно со дожд, попладне на некои места и снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно, од пладневните часови од запад ќе се прошират врнежи кои на пониските места ќе бидат од дожд и ќе преминуваат во снег. На планините и на повисоките места врнежите ќе бидат од снег. Преку ноќта врнежите ќе престануваат. Ќе дува умерен северозападен ветер кој долж повардарието ќе засилува.

Минималната температура е во интервал од -3 до 2, а максималната ќе достигне од 4 до 11 степени Целзиусови.

Во Скопје променливо облачно со умерен до засилен северен ветер. Попладне ќе има услови за појава на краткотраен дожд кој понекаде ќе поминува во снег. Минималната температура се спушти до 0, а максималната ќе достигне 6 степени Целзиусови.

Поради продор на студена воздушна маса од север утре ќе има локални врнежи кои речиси насекаде ќе бидат од снег и позастапени ќе бидат во западните делови каде ќе се создаде тенка снежна покривка понекаде и на пониските места.

Во петок и за време на викендот ќе биде суво и многу студено, а температурата во поголем дел од земјава преку целиот ден ќе се задржи под нулата. Во следниве денови ќе дува умерен до повремено засилен ветер од северен правец поизразен утре и потоа во петок и сабота.