Магазин 15. октомври 2020. / 07:58

Претпладне сончево, попладне обилни врнежи во северозападните делови

Претпладне сончево, попладне обилни врнежи во северозападните делови

Денеска претпладне сончево со умерена облачност, попладне пак, во западните делови ќе има врнежи од дожд, кои во текот на ноќта ќе се интензивираат и ќе се прошират во останатите подрачја.

Пообилни врнежи ќе има во северозападните делови (локално над 30 л/м2). Преку денот ќе дува умерен до засилен ветер од јужен правец.

Утринската температура ќе се движи од четири до 11 степени, а дневната од 14 до 25 степени.

Врнежите ќе продолжат и во петок кога локално ќе бидат проследени со појава на грмежи. Потоа следува период на претежно стабилно време со ниски утрински температури.