Магазин 16. октомври 2019. / 23:45

Ким Јонг Ун се појави на бел коњ (ФОТО)

Ким Јонг Ун се појави на бел коњ (ФОТО)

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-Ун изгледа повеќе од херојски, качен на бел коњ меѓу снежните врвови на планината Баекду. Врховниот лидер се искачи на Пиктустан Пик – 2750 м, што е највисоко на Корејскиот Полуостров, според фотографиите објавени од државната новинска агенција Пјонгјанг.

Заедно со него на една од фотографиите е и неговата сопруга, која ретко се гледа во јавноста.

 

Планината Баекду се смета за света за комунистичката династија. Се вели дека на планината Пектустан, започнал животот на Ким Јонг-Ун  Затоа, сега е свето место за сите Корејци и се смета за лулка на корејската цивилизација.

Во соопштението на агенцијата се вели дека очите на лидерот биле исполнети со „благороден сјај“

– „Возејќи коњ на врвот на планината,  тој длабоко се сетил на патот на тешката борба низ која поминал поради голема причина – градење најмногу најмоќната земја со верба и волја … “

Ким Јонг Ун честопати одел  таму пред да ги донесе големи одлуки, како што е започнување разговори со Јужна Кореја и САД минатата година, забележува Асошиејтед Прес.