Магазин 17. февруари 2021. / 10:52

(ВИДЕО) Сопругата на Ким Џонг Ун се појави во јавност по една година

(ВИДЕО) Сопругата на Ким Џонг Ун се појави во јавност по една година

Ри Сол Џу, сопругата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, се појави во јавноста за првпат по една година, објавија државните медиуми.

Синоќа таа беше во друштво на сопругот на концертот по повод роденденот на неговиот татко и поранешен лидер Ким Џон Ил, кој почина во 2009 година.

Ри секогаш го придружуваше сопругот на важни настани, но последен пат беше видена во јануари минатата година во јавноста. Нејзиното непојавување во јавноста предизвика шпекулации за нејзиното здравје или потенцијална бременост, пишува Би-Би-Си.

Јужнокорејската новинска агенција наведува дека таа избегнувала да се појавува поради коронавирусот, но и за да помине повеќе време со децата, се верува дека имаат три деца.

Во Северна Кореја официјално не се пријавени случаи на Ковид-19.