Магазин 16. октомври 2019. / 23:00

Индијка на 75 години стана најстара мајка на светот (ФОТО)

Индијка на 75 години стана најстара мајка на светот (ФОТО)

75-годишната Праба Деви од Кота, Раџастан, стана најстарата родилка на   планетата, раѓајќи бебе девојче, пренесува БТА.

Праба имаше огромна желба  да стане мајка, а ниту нејзината возраст. Таа беше уште помалку загрижена што сопругот е 5 години постар од неа.

Лекарите изведоа планиран царски рез на седмиот месец од бременоста. Бебето тежело помалку од 700 грама и било примено во одделот за интензивна нега во болницата. Сега нејзината мајка и ќерка се под грижа на лекарите кои први ја честитаа мајката за нејзиниот рекорд. Таа стана најстарата мајка во светот.