Магазин 08. февруари 2021. / 12:43

Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Хамилтон го продолжи договорот со Мерцедес

Екипата на Мерцедес објави продолжување на договорот со Луис Хамилтон. Актуелниот шампион во Формула 1 ќе продолжи да вози за Мерцедес и во сезоната 2021 година. Во исто време, се забележува дека договорот е дизајниран за една година.

-Многу сум среќен што ја започнав деветтата сезона со моите колеги од Мерцедес. Заедно, постигнавме неверојатни резултати како тим и со нетрпение очекуваме да го надградиме нашиот успех, настојувајќи да се подобриме и на патеката и надвор од неа. Во иста мера, јас сум решен да ја продолжам борбата што веќе ја започнавме за да го правиме нашиот спорт порамноправен за идните генерации и благодарен сум на Мерцедес за огромната поддршка во оваа насока, изјави Хамилтон.

Горд сум што објавувам дека оваа година ќе ја продолжиме оваа работа со воспоставување фондација за поддршка на развојот на различностите и вклучување во нашиот спорт. Инспириран сум од можноста да ја продолжам оваа работа и од она што можеме да го градиме заедно и со нетрпение очекувам да се вратам на патеката во март, додаде Хамилтон.

Британецот е актуелен шампион во Формула 1 и рекордер со седум осум трофеи во „најбрзиот циркус“ на светот.