Магазин 05. март 2021. / 09:34

Навивачите кои прележале ковид ќе може да присуствуваат на трката во Бахреин

Навивачите кои прележале ковид ќе може да присуствуваат на трката во Бахреин

Првата трка од Формула 1 за сезоната 2021 година во Бахреин ќе се одржи во присуство на гледачи, се наведува на официјалната веб-страница на организаторите на трката.

Навивачите кои прележале коронавирус најмалку 2 недели пред почетокот на сцената, или оние кои биле вакцинирани против инфекцијата, ќе можат да влезат на трибините. Само оние кои ја поминале втората фаза на вакцинација две недели пред почетокот на Гран при, ќе бидат примени на трката.

Големата награда на Бахреин ќе се одржи од 26 до 28 март.

Бранител на трофејот е возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон, а неговиот тим ќе се обиде повтроно да биде најуспешен меѓу конструкторите.