Магазин 23. јануари 2021. / 20:30

(ФОТО) Нема протест без рогови: Во Москва, демонстрант опремен идентично како оној од Вашингтон!

(ФОТО) Нема протест без рогови: Во Москва, демонстрант опремен идентично како оној од Вашингтон!

На денешниот протест во Москва против апсењето на опозиционерот Алексеј Навални, демонстрант беше виден идентично облечен како еден од оние што ги обележаа протестите и упадот во Капитол во Вашингтон

Со рогови на главата, беж панталони кои личат на пижами, маица што имитира тетоважи, овој демонстратор носеше и руско знаме во боите на кое беше обоено лицето.

Додека идентитетот на московскиот „протестант со рогови“ сè уште не е познат, оној од упадот во зградата на Конгресот во Вашингтон беше една од главните теми во деновите по немирите, на 6 јануари, како во медиумите, така и на социјалните мрежи.