Магазин 06. август 2020. / 22:00

Дворецот Виндзор отвора една од нејзините градини за прв пат по 40 години

Дворецот  Виндзор отвора една од нејзините градини за прв пат по 40 години

Замокот Виндзор во Англија, една од официјалните резиденции на британската кралица Елизабета Втора, ја отвора градината на источната тераса за прв пат во четириесет години, пренесе Ројтерс.

 

Посетителите на палатата, каде кралицата и нејзиниот сопруг принцот Филип изминатите неколку месеци ги поминаа во изолација заради пандемијата на новиот коронавирус, исто така ќе имаат можност да уживаат во градината, создадена во третата деценија на 19 век. Замокот ќе  биде отворен за време на викендите во август и септември.

 

Градината е создадена со идеја да се обезбеди пријатен поглед преку прозорците на кралските станови во источниот дел на замокот.

Во XIX век, кралицата Викторија и принцот Алберт ја реконструираа градината, а принцот во неговиот сегашен изглед одигра водечка улога принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, кој го водеше редизајнирањето на паркот во 1971 година.