Магазин 22. април 2020. / 09:38

Додека луѓето остануваат дома, Земјата станува сè подива и почиста

Додека луѓето остануваат дома, Земјата станува сè подива и почиста

Непланиран масовен експеримент ја менува Земјата. Додека луѓето ширум светот остануваат дома за да го запрат ширењето на новиот корона вирус, воздухот се исчистил, иако привремено. Смогот престана да ја гуши индиската престолнина Њу Делхи, еден од најзагадените градови во светот, добивајќи погледи на знаменитостите во Индија кои не се видливи со децении.

Загадувањето со азотниот диоксид во САД е намалено за 30%. Нивото на загадување на воздухот во Рим од средината на март до средината на април беше намалено за 49% од пред една година. Ѕвезиде изгледаат повеќе видливи ноќе.

Луѓето исто така забележуваат животни на места и во моменти кои обично претходно гинемало. Којоти се спуштија низ центарот на градот Мичиген во Чикаго и во близина на мостот Голден Гејт во Сан Франциско. Пума се шеташе по улиците на Сантијаго, Чиле. Козите зазедоа град во Велс. Во Индија, дивиот свет стана похрабар со гладни мајмуни кои влегуваат во домови и отвораат фрижидери за да бараат храна.

Кога луѓето остануваат дома, Земјата станува почиста и поубава.

-Тоа ни го дава овој извонреден увид во тоа колку метеж ние правиме на нашата прекрасна планета, вели научникот за конзервација Стјуарт Пим од универзитетот Дјук. „Ова ни дава можност магично да видиме колку подобро може да биде, изјави за Асошиејтед прес.

Истражувачите забележуваат драматичен пад на традиционалните загадувачи на воздухот, како што се азотниот диоксид, смогот и ситните честички. Тврдат дека овие видови на загадување убиваат до 7 милиони луѓе годишно низ целиот свет.

Податоците на НАСА покажуваат дека споредено со претходните пет години, загадувањето на воздухот во март е намалено за 46% во Париз, 35% во Бенгалуру, Индија, 38% во Сиднеј, 29% во Лос Анџелес, 26% во Рио де Женеиро и 9% во Дурбан, Јужна Африка.