Магазин 07. февруари 2021. / 08:11

Дневните температури до среда ќе бидат над просекот за овој период од годината

Дневните температури до среда ќе бидат над просекот за овој период од годината

Умерено до значително облачно време со повеќе сончеви периоди ќе преовладува денеска во земјава.

Претпладне во одделни котлини ќе има магла. Ќе дува умерен, а попладне повремено засилен јужен ветер особено долж Повардарието. Веќе кон крајот на денот во западните делови од земјава ќе врне дожд.

Утринската температура ќе се движи од минус 1 до 6, а дневната од 13 до 19 степени.

Во Скопје, слично време со зголемување на облачноста попладне. Во утринските часови ќе има услови за магла и ќе дува слаб до умерен јужен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 1, а дневната ќе достигне до 16 степени.

Во понеделник преку ден врнежите ќе се прошират низ цела држава, а во западните делови ќе бидат повремено поројни. Во планинските региони наместа ќе има појава на грмежи. Ќе дува умерен до силен јужен ветер (над 60 км/ч). Врнежи од дожд ќе има и во вторник попладне и ќе бидат пообилни на западот (над 20 л/24часа). Дневните температури до среда ќе бидат над просекот за овој период од годината, а утринските ќе бидат позитивни.