Магазин 29. декември 2019. / 10:34

Флавио Бријаторе: На Ферари не им треба Хамилтон

Флавио Бријаторе: На Ферари не им треба Хамилтон

Флавио Бријаторе, кој е познат по неговата директност, изјави дека Ферари не треба да троши пари на толку скап пилот како Луис Хамилтон, туку да се потпре на Леклер и повеќе да инвестира во автомобилот.

Постојат многу шпекулации за иднината на шесткратниот светски шампион по 2020 година, а очекувањата се дека ќе ја заврши кариерата во црвениот болид, што е сон на секој пилот.

Ако таквиот потег е логичен за самиот Хамилтон, тогаш ова не е добра опција за Скудерија, вели Брајаторе:

– Хамилтон во Маранело во 2021 година? Јас би се обложил на Шарл помеѓу него и Леклер. Тоа чини помалку. Тото Волф во Ферари во 2021 година? Тој е акционер во Мерцедес. Нема смисла да биде вработен во друг тим – тоа нема да ги реши проблемите – смета Италијанецот.

Бријаторе даде пример со Рено, тим што го водеше пред години.

– На Ферари му треба лидер, и што е најважно, автомобил. Рено, на пример, му даде многу пари на Даниел Рикардо, и подобро беше да инвестира во развој на автомобилот. Ферари мора да направи автомобил што е една десетина побрз од Мерцедес, само тогаш пилотот навистина може да придонесе – посочи Бријаторе.