Магазин 19. февруари 2019. / 19:30

АМСМ: Ќе се одвиваат градежни работи на патот Велес-Градско

АМСМ: Ќе се одвиваат градежни работи на патот Велес-Градско

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни.Виадукт Трејд известува дека денес и утре (19.02.2019 и 20.02.2019) ќе се изведуваат градежни активности на регионален пат Р1102, делница Велес – Градско. Сообраќајот ќе се одвива наизменично во двата правци.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони.