Хроника 26. декември 2020. / 14:44

Запленети над 3.000 пиротехнички средства во Вевчани и Свети Николе

Запленети над 3.000 пиротехнички средства во Вевчани и Свети Николе

Полицијата запленила над 3000 пиротехнички средства од дом на едно лице од Вевчани, и од едно лице на пазар во Свети Николе.

-На 25.12.2020 година, при извршен претрес во домот на М.К. (68) од Вевчани, полициски службеници од ОВР Струга, пронашле и одзеле 2200 парчиња пиротехнички средства, М.К е приведен и против него ќе биде поднесена соодветна кривична пријава, се вели во соопштението од МВР.

Утрово, пак, во 10:00 часот од страна на полициски службеници од ОВР Свети Николе по добиении сознанија дека на градскиот пазар во Свети Николе се врши продажба на пиротехнички средства, извршена е контрола кај Р.И. (68) од Куманово, при што пронајдени и одземени се 900 парчиња пиротехника. Против Р.И. ќе биде поднесен соодветен поднесок.